Sadenice viniča od VCR - široký sortiment a najvyššia kvalita

Vivai Cooperativi Rauscedo (VCR) – najväčší svetový výrobca sadeníc viniča

Spoločnosť POLYNOVA s.r.o. ako autorizovaný zástupca výrobcu VCR (Vivai Cooperativi Rauscedo) pre slovenský trh, sprostredkúva slovenským vinohradníkom sadenice viniča najvyššej kvality v bezkonkurenčne najväčšej odrodovej skladbe (medzinárodné aj autochtónne odrody).

Príbeh škôlky Vivai Cooperativi Rauscedo sa začal v roku 1933, keď v malej dedinke v provincii Pordenone niekoľko rodín vytvorilo družstvo, ktoré sa postupne stalo najväčším pestovateľom sadeníc viniča vo svete. Príbeh ďalej pokračuje vďaka 210 spolupracujúcim členom a má dôležitú úlohu: zaručiť dostupnosť kvalitných produktov z morfologického, genetického a sanitárneho hľadiska pre viac ako 30 krajín, kde sú produkty dodávané.


Na ploche viac ako 1200 ha škôlok , 1550 ha pre podpníky a viac ako 1350 ha s množiteľským materiálom pre odber očiek je VCR schopný produkovať viac ako 80 miliónov sadeníc ročne s vyše 4000-kou kombinácií odrôd, ich klonov a podpníkov.

VCR od roku 2002 zaviedol "Systém kvality UNI EN ISO 9001", ktorý dopĺňa talianske právne predpisy týkajúce sa viniča.

VCR sa už viac ako 50 rokov snaží ponúkať čo najkvalitnejšie sadenice, dodnes má v talianskom národnom registri zapísaných viac ako 400 klonov s najvyšším geneticky získaným zdravotným stavom. Neustále prebieha kontrola kvality, čo zaručuje pre pestovateľov viniča stabilitu dodávok s najvyššou kvalitou.
VCR vykonáva periodické a komplexné fytosanitárne kontroly, ktoré sa neobmedzujú len na zisťovanie vizuálnych symptómov: každý rok laboratóriá vo výskumnom stredisku „VCR Research Center“ vykonajú viac ako 50 000 testov ELISA a 4 000 testov PCR s cieľom dosiahnuť a udržať zdravotnú úroveň stanovenú príslušnými vyhláškami a nariadeniami o množiteľskom materiáli.

Bezkonkurenčný sortiment odrôd viniča vrátane slovenských novošlachtencov

V posledných rokoch škôlka VCR začala proces selekcie slovenských novošlachtencov. Tento náročný a dlhoročný proces v roku 2024 úspešne zavŕšila a ako prvá uviedla na trh ozdravené klony slovenských odrôd akými sú Dunaj, Devín, Hron, Milia, Váh, Nitria, Noria a Rimava.
Škôlka VCR svojím rozsiahlym sortimentom medzinárodných a autochtónnych odrôd viniča prevyšuje všetkých pestovateľov sadeníc viniča na trhu.
Zároveň prebieha komunikácia s pestovateľmi a konzumentmi vína ohľadom chutí a príprave nových klonov pre zabezpečenie zlepšenia chuťových vlastností. Výskumné úsilie a inovácie smerujú k vytváraniu nových odrôd a nových podpníkov, aby sa vyrovnali so zmenou klímy, aby uspokojili potreby pestovateľov po celom svete z hľadiska trvalej udržateľnosti životného prostredia a ochrany zdravia pracovníkov, či spotrebiteľov.

Z medzinárodných muštových bielych odrôd sú v ponuke napríklad nasledovné odrody: Chardonnay, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Rulandské biele, Rulandské šedé, Sauvignon, Silvánske zelené, Veltlínske zelené, Tramín červený, Muller Thurgau, Pesecká leánka (Feteasca regala), Dievčie hrozno (Feteasca alba), Muškát ottonel, Muškát žltý, Muškát biely a veľa ďalších...

Z medzinárodných muštových modrých odrôd sú v ponuke napríklad nasledovné odrody: Frankovka modrá, Cabernet sauvignon, Cabernet franc, Modrý Portugal, Rulandské modré, Zweigeltrebe, Merlot, Petit verdot, Syrah, Tempranillo, Terrano a veľa ďalších...

Z rezistentných muštových odrôd sú v ponuke napríklad: Hibernal, Kerner, Malverina, Muscaris, Savilon, Solaris, Cabernet Eidos, Cabernet Volos, Fluertai, Julius, Kersus, Merlot Khantus, Merlot Khorus, Pinot Iskra, Pinot Kors, Sauvignon Kretos, Sauvinon Nepis, Sauvignon Rytos, Soreli, Volturnis.

Z muštových odrôd pre slovenský a český trh sú k dispozícii: Pálava, Muškát moravský, Muškát Ottonel, Irsai Oliver, Neronet, Svätovavrinecké, Alibernet, André, Neuburské, Dunaj, Devín, Hron, Milia, Váh, Nitria, Noria, Rimava a ďalšie...

Z tokajských odrôd sú k dispozícii: Muškát žltý (biely), Lipovina (Harslevelu), Furmint

Z odrôd určených pre maďarský trh je k dispozícii: Cserszegi fuszeres, Bianca, Ezerjo, Generosa, Panonia Kincse, Turan, Zenit a ďalšie...

Z ostatných autochtónnych odrôd sú v ponuke napríklad: Kadarka, Feteasca regala, Feteasca alba, Feteasca neagra, Grasa de cotnari, Negru de Dragasani, Tamaioasa romaneasca, Mavrud, Melnik, Misket, Rkatsiteli, Saperavi, Bogdanusa, Borgogna, Lovrijenac, Malvasia dubrovacka, Malvasia istriana, Marastina, Moslovac, Posip a veľa ďalších...

Bližšie informácie o dostupnosti jednotlivých odrôd, ich kombinácie s podpníkmi Vám radi poskytneme na požiadanie.